Wytrzymałość kostki brukowej w zależności od zastosowania

Kostka brukowa wydaje się się być bardzo trwałym materiałem, który ma służyć na długie lata. Nie mniej jednak, aby tak się działo, należy dokładnie przemyśleć jej kupno. Najważniejszym aspektem jest analiza zastosowania naszej kostki. Wszystko zależy od nacisku, któremu będzie poddawana, a przy okazji, któremu będzie musiała sprostać. Wytrzymałość kostki między innymi zależy od powierzchni.

Unika się kładzenia kostek niewielkich rozmiarów na dużych powierzchniach, a dużych unikamy raczej w ogrodowych ścieżkach i w wąskich alejkach. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z docinaniem materiału i podwojeniem pracy przy wykładaniu niewielkich elementów. Aby kostka brukowa cieszyła się długim okresem przydatności, należy pomyśleć o grubości materiału, z którego została wykonana. W zależności od siły nacisku, z którą będzie musiała zmierzyć się nasza kostka, dobieramy odpowiednio grube i wysokie elementy. Na odcinek w którym będą poruszać się samochody czy tłumy ludzi – decydujemy się na minimum sześciocentymetrowe rozwiązanie.

Dla alejek, które będą wykorzystywane naturalnie przez niewielkie natężenie i nacisk – wybieramy kostkę do czterech centymetrów. Sprawa komplikuje się w przypadku nawierzchni, gdzie dostęp mają przykładowo samochody ciężarowe, autobusy itd. Ciężkie pojazdy wymagają jeszcze grubszego materiału, który sprosta ich naciskowi. Dla takich funkcji wybieramy kostkę, która ma już nawet osiem czy dziesięć centymetrów. Należy pamiętać, że źródłem dobrze wykonanej kostki jest przede wszystkim podłoże na którym będzie ułożona.