Kostka fazowana a niefazowana – jakie są różnice?

Kostka fazowana jest kostką, która charakteryzuje się prostymi krawędziami. Umożliwia na stworzenie powierzchni, która będzie jednolita, spójna. Najczęściej wykorzystywana jest w rozwiązaniach, gdzie użytkownikami kostki są tłumy ludzi lub kiedy jest stawiana przed próbą dużych nacisków.

Zaletą tego rodzaju kostki jest jej funkcjonalność. Idealnie nadaje się dla uczestników na rowerze, hulajnodze, rolkach, czy też osobom, które prowadzą wózek, czy inwalidów. Ważne jest też to, że zapewnia dużą odporność na ciągłe wykorzystywanie, a odpowiednio zbudowana – służy na długie lata.

Najczęściej spotykana jest na: dużych parkingach, placach, chodnikach w centrum miasta, ścieżkach rowerowych, otoczeniach szkół i instytucji. Wygląda estetycznie i zgrabnie. Kostka niefazowana jest rozwiązaniem, które cieszy się wśród prywatnych posesji i na niewielkich powierzchniach.

Fazowane krawędzie umożliwiają stworzenie niebanalnego wyglądu nawierzchni, które jest bardziej naturalne niż opcja bez fazy. Wyglądem przypominają niekiedy kamienie, które ładnie wpasowują się w wygląd ogrodowych ścieżek, wąskich dróg, które prowadzą do domu, czy też prywatnego parkingu. Różnicą jest z pewnością samo przeznaczenie.

O ile te pierwsze nadają się raczej do publicznego użycia, te drugie mają zadanie charakteru bardziej wizerunkowego. Obydwa rodzaje, jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane i położone na wcześniej przygotowanej powierzchni – będą służyć swoją funkcjonalnością przez lata.