Jak stworzyć ogród bez pomocy architekta?

Indywidualny styl to wymarzony sposób na zaprojektowanie ogrodu. Czasem ciężko jest wytłumaczyć architektowi nasze rzeczywiste zamiary, a polot wyobraźni takiego wykonawcy niekiedy wiąże się nie tylko z niewyobrażalnymi kosztami, ale także z niezadowoleniem klienta. Jak więc stworzyć przestrzeń samodzielnie, z której będziemy zadowoleni i dumni? Zastanówmy się nad zastosowaniem naszego ogrodu. Czy mamy dzieci i chcemy stworzyć dla nich przestrzeń do zabawy? A może zależy nam na uprawianiu własnych warzyw i owoców, które posłużą do przygotowania znakomitej jakości potraw? Istnieje też intencja przesiadywania w naturalnym otoczeniu i delektowanie się książką i kawą z mlekową pianką. Ale rzecz jasna można to wszystko połączyć w jedną, spójną całość.

A wszystko zależy od naszego zaangażowania, koncepcji, kreatywności i charakteru, który chcemy uzyskać. Planowanie jest najważniejszym etapem, który należy zrealizować, aby odpuścić sobie architekta. Najlepiej rozrysować plan, stworzyć listę zakupów i harmonogram wdrażania prac ogrodowych. Dzięki temu unikniemy problemów z powierzchnią, niepotrzebnych kosztów i poprawek. Dobór roślin powinien być przemyślany i adekwatny do oferowanego przez naturę podłoża.

Nie wszystkie wymarzone kwiaty wyrosną nam na danej glebie. Przed zakupem, który jest nielada wydatkiem – dokładnie przemyślmy tę kwestię. Pamiętajmy o wszystkich członkach rodziny. Jeśli mamy dzieci, które lubią biegać, bawić się i kopać piłkę – dajmy im trochę przestrzeni w formie czystego trawnika. Planowanie ogrodu bez zatrudniania specjalisty to nie problem.

Wymaga czasu i poświęcenia, a efekty będą cieszyć nasze oczy bardziej niż praca profesjonalnego architekta.