Dbanie o nawierzchnię betonową na leśnej działce. Jakie zagrożenia mogą być dla nas kłopotliwe?

Leśne działki raczej rzadko korzystają z betonowych rozwiązań. Po pierwsze nie pasuje to do panującego stylu, zapachu i klimatu. Raczej funkcjonalność znajdują tu ścieżki z konarów, kamieni. Istnieje jednak przekonanie, że ścieżka betonowa jest wygodną formą.

W miarę łatwy sposób się ją kładzie, służy na lata i jest funkcjonalna. Można po niej swobodnie się poruszać, jeździć autem. Istnieje jednak kilka zagrożeń, które stać się bardzo kłopotliwe. Pierwszym z nich są warunki atmosferyczne.

Szczególnie zimą, kiedy termometr wskazuje minusowe temperatury, pada ciężki i mokry śnieg, nawierzchnia narażona jest na uszkodzenia mechaniczne i traci siłę swojej wytrzymałości. Beton ma skłonności do bycia śliskim, kiedy spadnie śnieg i robi się przysłowiowa szklanka. Wszyscy sięgają wtedy po sól, która mimo skuteczności – nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pozostawia ona wyraźne odbarwienia, które nie wyglądają estetycznie i ciężko jest się ich pozbyć.

Alternatywą dla soli jest najtańsze rozwiązanie, czyli piasek. Mimo tego, że trzeba go będzie usunąć po sezonie zimowym – nie zagraża nawierzchni. Warunki atmosferyczne oraz wilgotny klimat, panujący w lesie to główne zagrożenia dla betonowej ścieżki na działce. Możemy zapobiegać tym czynnikom poprzez stosowanie odpowiednich preparatów, które można dostać w specjalistycznych sklepach budowlanych.

Impregnacja powierzchni eliminuje zagrożenia i przedłuża żywotność nawierzchni.