Czy warto ułożyć chodnik z cegły? Zalety i wady tego typu rozwiązań

Chodnik z cegły znajduje swoją popularność głównie ze względu na to, że jest pomysłem, który nie wymaga dużego nakładu pieniędzy. Często do budowy takich ścieżek wykorzystuje się stare cegły, pochodzące np. z rozbiórki. Istnieje kilka wad i zalet tego rozwiązania. Po pierwsze wyżej wspomniana cena, która raczej kreuje przychylność klientów. Kolejną zaletą jest łatwość montażu, ze względu na nieidealnie równe kształty.

Luki pomiędzy cegłami wypełnia się mieszanką cementu i piachu, co jest proste i nie wymaga zatrudnienia firm zewnętrznych. Kolejną zaletą jest niebanalny wygląd. Wpisuje się on raczej w wiejski styl, choć nie jest prosty i niechlujny. Odpowiednio pielęgnowane, mogą stać się jednym z atrybutów podwórka. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że cegła nie wytrzyma warunków atmosferycznych, z którymi będzie musiała się zmagać latami. W końcu nie jest ona materiałem, który z założenia ma być przeznaczony na budowę nawierzchni.

Istnieje teoria, że im starsza cegła, tym lepsza i dłużej wytrzyma. Warto jednak pamiętać, że podłoże musi być odpowiednio przygotowanie na przyjęcie tego materiału. Najprostszym sposobem będzie równe wyłożenie żwirem, co zapewni łatwiejszy montaż i dłuższą stabilność chodnika. Dla zapewnienia dłuższej żywotności, warto sięgnąć po impregnaty, które zadbają o jakość i uniemożliwią kruszenie się cegły. Istnieje więc wiele wad i zalet powyższego pomysłu na chodnik. Mimo wszystko jest to idea, która mało kosztuje i znajduje się wśród fukcjonalnych.

Warto więc pokusić się o jej realizację.