Chodniki z kostki granitowej – własnoręczny montaż krok po kroku

Chodniki z kostki granitowej cieszą się dużą popularnością. Szczególnie można zauważyć ich zastosowanie w alejkach, przeznaczonych do pieszych przechadzek. Istnieje wiele rozmiarów, a te dobierane są szczegółowo pod przyszłe przeznaczenie.

W jaki sposób samodzielnie zamontować powyższy rodzaj chodnika? Należy przygotować podłoże. Zazwyczaj stosuje się wykopy – odpowiednio pod wysokość danej kostki. Należy pamiętać także, aby wytyczyć dokładne granice ścieżki.

Tutaj zastosowanie znajduje mocny sznurek, który mocuje się do metalowych prętów Kolejnym etapem jest montaż krawężników. Mają one za zadanie wyznaczyć granicę ścieżki, a także wizerunkowo oprawić kostkę. Krawężniki zazwyczaj kładzie się przy pomocy mieszanki cementu i piasku, co zapewnia stabilność na lata.

W tym etapie przechodzimy już do bezpośredniego kładzenia kostki granitowej. Podobnie jak wyżej, materiałem, który będzie odpowiadał za ugruntowanie nawierzchni jest cement i piasek. Warto pamiętać o wspomaganiu się urządzeniem, jakim jest poziomica.

Dzięki niej będziemy mieli pewność, że nasza ścieżka jest wykonana prosto i dokładnie, co wiąże się z wygodą jej użytkowania. Wypełnienie szczelin pomiędzy kostkami. Najczęściej wypełnia się je przy użyciu mieszanki cementu i piachu.

Dzięki temu nie wystąpią przepuszczenia materiałów z zewnątrz, a kostka będzie stabilna i nie będzie się rozpychać. Ostatnim etapem jest wykończenie naszej pracy. Wykonaną ścieżkę należy dokładnie umyć przy pomocy odpowiednich środków chemicznych, dostępnych w sklepach budowlanych.