Błędy w projektach architektonicznych ogrodów – jak ich uniknąć?

Projekty architektonczne ogrodów mają za zadanie określić konkretne cele, zamierzenia, jakie chcemy zrealizować na działce. Z reguły są przydatną pomocą, która pozwala eliminować pomyłki, niedopatrzenia. Zawiera dokładnie opisany plan architektoniczny, który składa się z wymiarów, detali wizerunkowych, użytych materiałów. Niestety, zdarza się tak, że projekt jest źle skonstruowany – a przez to nie spełni swoich funkcji. Przykładem błędu, z którym możemy się spotkać są rośliny i warzywa.

Pierwszym etapem analizy naszego potencjalnego ogrodu powinno być jego przeznaczenie. Jeśli pokusimy się o zasadzenie grządek marchewek, rzodkiewek itd., a nie będziemy mieli chęci o nie dbać – mija się to z celem. Co więcej, nie tylko stracimy szansę na zbiory, przez nasze zaniedbanie, ale także zepsuje się ogólne wrażenie wizerunkowe ogrodu. Należy więc pamiętać, aby w projekcie architektonicznym zawrzeć tylko takie elementy, o które będziemy w stanie dbać i się troszczyć.

Kolejnym popełnianym błędem jest niedopatrzenie, jeśli chodzi o wymiary. Niestety jest to dość poważny mankament, który może odbić się na podwojonych kosztach i zmarnowaniu czasu. Kiedy mamy w planach zbudowanie altanki, tarasu, czy innego udogodnienia – nie może się odbyć bez zmierzenia rzeczywistej powierzchni. Często gotowe elementy zamawia się ze sklepów budowlanych, a gdy będą już zamontowane i okaże się, że coś jest nie tak – nie zwrócimy ich spowrotem. Pamiętajmy więc, że to my bierzemy odpowiedzialność za budżet.

Plany ogrodów powinny być dokładne, przemyślane i dobrze opracowane.