Biały nalot na kostce brukowej – przyczyny oraz sposoby eliminowania

Biały nalot na kostce brukowej jest problem, z którym boryka się każdy, który zdecydował się akurat na to rozwiązanie nawierzchniowe. Przyczyna pojawiania się osadu jest prosta. W trakcie układania kostki użyty cement nie od razu staje się suchy, a parujący wodorotlenek wapnia – tworzy osad na powierzchni kostki. Istnieje wiele mitów, które stwierdzają, że jest to oznaka wątpliwej jakości kostek brukowych.

Nic bardziej mylnego. Eksperci budowlani przekonują, że jest to zjawisko całkowicie normalne, które nie ma żadnego wpływu na jakość i wytrzymałość materiału. Zrozumiały jest fakt, że nowi użytkownicy, czy też wykonawcy mogą nie czuć satysfakcji z nowo położonej nawierzchni. Jest to aspekt wizualny i estetyczny, natomiast pocieszające jest to, że osad znika po około dwóch latach użytkowania.

Czy istnieją sposoby eliminowania denerwującego niektórych wodorotlenku wapnia na nawierzchni? Natura staje nam na ratunek. Deszcz, o ile będzie pojawiał się przez kilka miesięcy – etapowo będzie eliminował ilość osadu. Po kilku solidnych opadach możemy być pewni, że po przeszłych plamach nie będzie śladu. Jeśli chcemy przyspieszyć efekty w swoim domowym ogródku, gdzie powierzchnia kostki nie jest aż taka duża – możemy wspomóc się szlaufem lub zraszaczem.

Istnieje również jeszcze jedno rozwiązanie, które dedykowane jest kostce, położonej pod zadaszeniem, a mianowicie – środki chemiczne do czyszczenia betonowych powierchni, eliminujące uporczywy osad lub lakiery, nadające połysku.